Kanserden değil, geç kalmaktan kork

ÖZEL Gaziantep Anka Hastanesi meme kanserine dikkat çekmek için stant açtı.
Kanserden değil, geç kalmaktan kork

Meme kanserinde erken teşhisin önemini vurgulama ve farkındalığı artırmak amacıyla bir alışveriş merkezinde açılan standa kadınlar yoğun ilgi gösterdi. Standı ziyaret edenlere, meme kanserini simgeleyen pembe kurdele ve bilgilendirme broşürleri dağıtıldı. Meme kanserinin nedenleri, belirtileri, tarama, korunma konularında kadınlara bilgi verilirken, erken teşhisin önemine de dikkat çekildi. Kendi kendine elle meme muayenesi yapmalarının önemli olduğunun anlatıldığı kadınlar, şüpheli durumda hemen doktora başvurmaları gerektiği konusunda da uyarıldı.
Özel Gaziantep Anka Hastanesi sağlık görevlileri, standı ziyaret edenlere her yıl düzenli olarak mamografi çektirmesi gerektiği ve bir uzman tarafından meme muayenesi olmasının gerektiğini belirtirken, daha detaylı tarama yapılması için kadınları Özel Gaziantep Anka Hastanesi’ne davet etti.

 

EN SIK GÖRÜLEN KANSER TÜRÜ


Özel Gaziantep Anka Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlker Pala, meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğuna dikkat çekerek, erken teşhisin tedavide önemli olduğunu söyledi. Op. Dr. İlker Pala şu bilgileri verdi:
"Her kadının her ay kendi kendine elle meme kontrolü yapması erken teşhiste hayati önem taşımaktadır. 40 yaşından sonra yılda bir kez düzenli olarak meme muayenesi ve mamografi yaptırması gerekiyor. Yaş ilerledikçe meme kanseri riski artar. Ancak hastalıkta sadece yaş belirleyici değildir. Bir diğer risk, hastalığın kalıtsal olmasıdır. Bu nedenle ailesinde meme kanseri öyküsü bulunan her kadının daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir."
Memede veya koltuk altında şişlik, kitle, meme başında şekil bozuklukları, memeden kanlı ya da şeffaf akıntılar gelmesi, meme başı derisinde soyulma, memede yara, kızarıklık, şişlik ve içe doğru çekilme gibi belirtiler bulunan her kadının hemen bir uzmana başvurması gerektiğini dile getiren Op. Dr. Pala, "Özel Gaziantep Anka Hastanesi’nin Meme Hastalıkları Tanı ve Tedavi Ünitesi’nde meme hastalıklarının teşhisine yönelik Mamografi, Meme MR ve Meme Dopler USG, kanda tümör testi yöntemleriyle etkin şekilde hizmet veriyor, bu sayede meme kanserinin erken evrede tespit edip, tedavi için avantaj sağlıyoruz" diye konuştu.
Meme tetkikleri düzenli olarak yapılması ve erken teşhis ile meme kanserinin artık tamamen tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söyleyen Op. Dr. Pala, "Kanserden değil, geç kalmaktan korkulmalı" dedi.


Haber Merkezi
31.07.2017

Yorum yap

Diğer Haberler