Karne kırıklarına kalp kırıklıkları da eklemeyin!

Milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği yaz tatili dönemi gelirken, karnesinde zayıf notları olan öğrencileri de korku sardı.
 Karne kırıklarına kalp kırıklıkları da eklemeyin!

Milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği yaz tatili dönemi gelirken, karnesinde zayıf notları olan öğrencileri de korku sardı. Karnesi beklenildiği gibi olmayan öğrencilere kesinlikle kötü davranılmaması gerektiği konusunda aileleri uyaran Özel Gaziantep Anka Hastanesi Uzman Psikoloğu Zeynep Pelin Özdemir, öğrencilerin yaz tatilini nasıl geçirmesi gerektiği konusunda da tavsiyelerde bulundu.

 

Uzun bir eğitim döneminin ardından öğrencileri tatil heyecanı sardı. Karnelerini alarak uzun bir yaz tatiline merhaba diyecek olan öğrenciler keyifliyken, aileler ise çocuklarının karnelerindeki notlar konusunda endişeli. Özel Gaziantep Anka Hastanesi’nin Uzman Psikoloğu Zeynep Pelin Özdemir, karnelerin bir başarı ölçüsü olarak görülmemesi ve karnelerdeki notlardan dolayı çocuklara baskı yapılmaması gerektiğini vurgulayarak, çocukların karnesindeki kırıklara bir de kalplerinin kırıklarının eklenmemesi gerektiğini dile getirdi. 

 

Başarısız karnelerine karşı ailelerin çocuklarına mantıklı bir tavırla yaklaşılması gerektiğini söyleyen Uzman Psikolog Özdemir, bu süreçte ebeveynlerin yapacağı hataların çocukların kişisel gelişimlerine zarar verebileceğine dikkat çekerek, şu önerilerde bulundu:

 

 “Çocuğunuzun karnesinde bir başarısızlık varsa bu dünyanın sonu değildir. Karne yüzünden çocuğunuz ile arasındaki ilişkinin zarar görmesine izin vermeyin. Karnesi kötü olan çocuklarınıza aşağılayıcı, kıyaslayıcı ve utandırıcı davranışlar sergilemeyin. Bu davranışlar çocuklarınıza ders vermenin aksine, güven eksikliğine neden olabilir. Bunun yerine onu dinleyin, onunla birlikte notlarını düzeltmek için ne yapabileceğinizi sakince konuşun. Onu suçlayıp, yargılamak yerine, ona başarılı olabilmesi için arkasında olduğunuzu hissettirin.” 

 

Yorucu ve yoğun geçen bir eğitim-öğretim yılının ardından öğrencilerin tatili hak ettiğini dile getiren Uzman Psikolog Özdemir,” Çocuklarınızın arkadaşlarıyla oynaması, spor yapması, keyifli ve eğlenceli zaman geçirmesi, onların zihinsel, bedensel ve duygusal gelişimi için önemli. Ancak tatil demek, sürekli eğlenmek demek değil. Bir tatil çalışma planı oluşturarak ona sistemli bir şekilde, gelecek yılla ilgili hazırlık yapmasına yardımcı olmalısınız. Çocukların kendi ilgilerine yönelik kitap okumaları, kısa ama etkili tekrarlar yaparak bilgilerini taze tutmalarını sağlayabiliriz.  “diye konuştu


Ekonomi
6.06.2018

Yorum yap

Diğer Haberler