Akıllı Yara Bandı

İngiliz bilim adamları, insan bedeninde bakteriyel enfeksiyon tespit ettiğinde renk değiştiren sargı bezi geliştirdi.
Akıllı Yara Bandı

BBC'nin haberine göre, Bath Üniversitesi araştırmacıları, renk değiştiren sargı bezinde, yaralardaki bakteri toksinlerini bulması için floresan boya kullandı.

YARADA BAKTERİ SALGILANINCA RENK DEĞİŞİYOR

Yaradaki bakterilerin toksin salgılaması durumunda sargı bezi, içindeki minik kapsüllerde bulunan floresan boyayı kullanarak renk değiştiriyor.
Sargı bezi, doktorlara özellikle yanıklarda bakteriyel enfeksiyonları kısa sürede teşhisederek tedaviye başlama imkanı sağlayacak.

ENFEKSİYONU YAYILMADAN TEŞHİS EDİYOR

Araştırmayı yöneten Dr. Toby Jenkins, sargı bezinin hem bakteriyel enfeksiyonların kısa sürede teşhis ve tedavisine hem de gereksiz antibiyotik kullanımının önlenmesine yardımcı olacağını belirtti.

Araştırma ekibine renk değiştiren sargı beziyle ilgili çalışmalarını daha da geliştirmeleri için yaklaşık 1,5 milyon dolar ödenek sağlandı.

ÇOCUKLARDAKİ YANIK VAKALARINDA KULLANILABİLİR

Özellikle çocuklardaki yanık vakaları, gelişmemiş bağışıklık sistemi nedeniyle daha fazla bakteriyel enfeksiyon riski taşıyor. Enfeksiyon, yaraların iyileşmesini yavaşlattığı için hastanın hastanede kalma süresi uzuyor, kimi durumlarda kalıcı hasara yol açıyor ya da ölümle sonuçlanıyor.


Haber Merkezi
16.11.2015


Yorum yap

Diğer Haberler