’BANKALAR ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI’’

’BANKALAR ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI’’

Koronavirüs ile mücadele sürecinde zor günler geçiren firmalara kredi vermemek çeşitli mazeretlerle direnen özel bankalara seslenen Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, ‘’Bugün yanımızda olmayacaksanız ne zaman olacaksınız.’’ dedi. Ünverdi, sorunun çözümü için TOBB nezdinde çalışmalar başladığını da ifade etti.


‘’ÇEKİMSER TAVIR İŞ DÜNYASINA ZARAR VERİYOR’’


Korona virüsü ile başlayan süreçte bakanların iyi bir sınav vermediğini belirten Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Bu konuda Gaziantep iş dünyasında çok sayıda şikayet alıyoruz. İş dünyası varsa bankalar var. İyi günde olduğu gibi bu tarihi süreçte de bankalar elini taşın altına koymalıdır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan ve Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulamaya geçirilen “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketi ile iş dünyasının görmekte olduğu zarara yönelik bazı seri tedbirler alındı. Başta kamu bankaları olmak üzere birçok banka tarafından bazı olanaklar ve kredi paketleri duyuruldu. Özel bankaların bu konudaki çekimser tavrını anlamak mümkün değil. Hepimiz aynı gemideyiz. Bankalar acilen mazeret değil, çözüm üretmelidir.


BANKALAR İŞİ YOKUŞA SÜRÜYOR


Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) sağladığı kefaletlerin bakiye tutarı 250 milyar TL'den 500 milyar TL'ye yükseltilmesine rağmen bankaların halen ‘kaynak yok, sistemde sorun var’ gibi mazeretlerle iş dünyasını oyaladığına dikkat çeken Başkan Ünverdi, ‘’İyi günde ‘gel krediyi benden kullan’ diyen bankalar bu kötü günlerde iş dünyasını yalnız bırakmıştır. Bankalar kolaylık sağlamak yerine teminat mektubu miktarlarını ve komisyonları arttırma yoluna gidiyorlar. Bu konudaki sorunları gerek milletvekillerimize gerekse TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na iletmeye devam ediyoruz’’ diye konuştu.


ŞİKAYET HATTI KURULDU


TOBB’un girişleri sonucu bankalarla ilgili yaşanan sorunlara yönelik şikayet hattı kurulduğuna da dikkat çeken Başkan Ünverdi şunları söyledi; ‘’Konuyla ilgili olarak üyelerinden yüzlerce şikâyet aldım. Ne yazık ki almaya devam ediyoruz. Bankalar nezdinde konuyu araştırdığımızda merkezden kendilerine henüz bir limit ayrılmadığı ya da limitlerin dolduğu yönünde bilgiler ulaşıyor. TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da bu konuyu ilettim. Konuyla ilgili şikayet hattı kuruldu. Türkiye Bankalar Birliği’ne şikayetler iletilmeye devam ediliyor.’’
Ünverdi, istihdam ve üretim yapma gayretinde olan firmalara da destek olunması gerektiğini ve sosyal medyada bu konuda kaos oluşturulacak paylaşımların ekonomiye zarar vereceğini de sözlerine ekledi.


Haber Merkezi
9.04.2020

Yorum yap

Diğer Haberler