BAŞA MI DÖNÜYORUZ?

İçişleri Bakanlığının, aralarında Gaziantep’inde olduğu 14 İlde ek tedbirler uygulanacağını açıklaması ve 25 Ağustos 2020 tarihindeki bakanlık verilerine göre, vaka sayısının tekrar 1500’e çıkması yeniden başa mı dönüyoruz? Sorusunu akıllara getirdi.
BAŞA MI DÖNÜYORUZ?

 Gaziantep Valiliği genelge ışığında yaptığı açıklamada düğünlere ilişkin ek tedbirleri kamuoyu ile paylaştı.


GAZİANTEP RİSKLİ BÖLGEDEN ÇIKAMADI


İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine Kovid-19 tedbirleri konulu yeni bir genelge gönderdi. 14 ilde sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinliklere müsaade edilmeyeceği belirtildi. Düğünlerin ise bir saat ile sınırlı tutulacağı kaydedildi. Son dönemde koronvirüs yayılma hızındaki artış ile gündeme gelen Gaziantep, riskli 14 ilin arasından yine çıkmadı.
UYGULAMA BAŞLADI, UYMAYANLARA CEZA UYGULANACAK
Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca gerekli kararlar valiliklerce ivedilikle alınarak 26 Ağustos tarihinden itibaren uygulanmaya başlanıldı. Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’ inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.”
İŞTE EK TEDBİR UYGULACAK İLLER;
Adana, Ankara, Ağrı, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Konya, Mardin, Şanlıurfa, Van ve Yozgat

15 YAŞINDAN KÜÇÜKLERİN, GELİN/DAMADIN BİRİNCİ VE İKİNCİ DERECE AKRABALAR HARİÇ OLMAK ÜZERE 65 YAŞ ÜZERİ HEMŞEHRİLERİMİZİN, DÜĞÜNLERE GİTMESİ YASAKLANMIŞTIR.
KINA GECESİ, SÜNNET VE NİŞANLAR YASAKLANDI, DÜĞÜNLER BİR SAATLE SINIRLANDIRILDI
DÜĞÜNLERDE İKRAM YAPILMAYACAK
KAMUDA DAİRELERİNDE İKRAMLAR KALDIRILDI


Ekonomi
27.08.2020

Yorum yap

Diğer Haberler