DEPREM

DEPREM

Yeryüzünde yaşayan toplumların genel hastalığı nasihatleri dikkate almamaktır. Taa ki; MUSİBET kapıyı çalana kadar. Sadece DEPREM gibi doğal afetlerde değil, eğitim, sağlık ve diğer bütün yaşamsal kavramlarda BEDEL ödemeyi seven bir FITRATI var insanoğlunun.
Teknoloji hızla ilerliyor, bilimin artık efsane MUCİZLERE başkaldırdığı bir dönemde, DEPREM kabusu ile yaşamak MUSİBET ve NASİHAT arasındaki çarpıklığın yönetimsel acı gerçeğidir.
İşte bu ANLAYIŞ, BAKIŞ AÇISI ve ÖN GÖRÜ YETERSİZLİĞİ devam ettiği için, Elazığ'da merkez üssü Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremin şokunu halen üzerimizden atamadık. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dilemek ve yardım için kamuoyu oluşturmaktan başka bir şey gelmiyor elimizden.
Her deprem sonrası diğer illerde olduğu gibi Gaziantep’te de bu konu tartışılır konuşulur, ancak bir sonraki musibete kadar tüm nasihatler SÜMEN altı yapılır.
Fransız asıllı Türk vatandaşı bilim adamı 60 yaşındaki NASA'ya bağlı GeoCosmo Araştırma Merkezi Başkanı Ronald Karel, depremden bir gün önce 23 Ocak’ta twitter hesabından; ‘’GAZİANTEP’TEN TAAA ERZURUMA KADAR OLAN BÖLGEYE DİKKAT EDİYORUM.’’ paylaşımını yapmıştı. Deprem konusunda nasihatleri ve tedbirleri ciddi bulmayanlar bu ifadeyi dikkatle irdelemeli ve bazı dersler çıkartmalı.
Gaziantep’in depreme ne kadar hazır olduğunu; cami enkazı altında kalan rahmetli KORKUT KÜÇÜKCAN’ın kurtarılamayışında çıplak gözlerle gördük.
Doğu Anadolu fay hattına kuş uçuşu 45 km uzaklıkta bulunan Gaziantep’te deprem riski ile kafa yormaktan öte, YARIN DEPREM OLACAK GİBİ kenti hazır hale getirecek bir eylem planına ihtiyaç var.
Gaziantep’te bir Deprem Master Çalıştayı yapılmıştı. İMO Gaziantep Şubesi bu konuyu gündemde tutmaya çalışsa da BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2020 planında depremi gündemine dahi almadı.
Bildiğim kadarıyla hazırlanan DEPREM MASTER PLANI Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan’ın masasında duruyor.


Peki; NEDEN İHALEYE ÇIKARTILMADI BU GÜNE KADAR???
Elazığ’a oranla küçük bir sarsıntı yaşayan Gaziantep’te, halk evlerini boşalttı, arabalarıyla sakin bölgelerde sabahlara kadar bekledi.
Allah korusun.
24 Ocak’taki sarsıntı daha büyük olsa idi;
HALK NEREYE SIĞINACAKTI?
KURTARMA ÇALIŞMALARI NASIL YAPILACAKTI?
HAYATINI KAYBEDBENLERİN HESABINI KİM VERECEKTİ?
Gaziantep’te Millet Bahçesi kadar, Deprem Master Planı konuşulsaydı şuan belki de Türkiye’de depreme en hazır kent Gaziantep idi.


ŞU SORULAR CEVABA MUHTAÇ;
Deprem esnasında kullanılacak kaç sığınma alanı var?
Kentte ne kadar bina var?
Bu binaların ne kadarı dayanıklı?
Yeni yapılarda deprem riski gözetiliyor mu?
Sorularının cevabını bulmak şuan zor. Çünkü, bu konuda bir BİLGİ BANKASI yok.
Rahmetli Korkut Küçükcan olayının ardından HAYIRSEVERLERİN YAPTIRDIĞI OKUL VE CAMİLERİN DENETİM KONUSUNDA DA BİR DEĞİŞİM YAŞANMADIĞINI düşünürsek, Deprem Master Planı ihalesinin daha çoook bekletileceğini tahmin etmek güç değil.
Gaziantep’te sadece deprem konusunda değil, diğer sektörlerde de aktif ve biat etmeyen, koltuğunu değil, kenti düşünen oda başkanlarına ihtiyaç var.
Gerçekleri konuşan oda başkanlarının karşısında aday çıkartılmasını, bazılarının ise tek liste ile seçime gitmesinin arkasındaki DEPREM KULİSLERİNİ sonraki yazımda ele alacağım. ODA BAŞKANI kimsenin memuru gibi olmamalı ve davranmamalı. BAĞIMSIZ BİR ŞEKİLDE İŞİNİ YAPMALI ve sektöre yenilikler kazandırırken, sosyal yaşamı kolaylaştırabilmeli.
Sonuç olarak;
Acilen Deprem Master Planı ihalesi yapılmalı.
Sığınma bölgeleri belirlenmeli.
Kentte deprem tatbikatları yapılarak halk bilinçlendirilmeli.
3 gün sonra yine park, bahçe, organizasyon, toplantı, panel v.s ile DEPREMİ sümen altı yaparsa bu kent,  9.9 şiddetinde ilk deprem  VİCDANLARDA meydana gelir.
Bilmem anlatabildim mi?
NOT:
Elazığ’da bu kış günü insanlar yaşam savaşı veriyor. Süper Lig’de hafta sonu Kalyon ARENA’da oynanacak olan Gaziantep FK-Sivasspor maçı gelirinin depremzedelere gönderilmesi tüm kulüplere de model olacak bir davranış olur. Taraftarlarında bu amaç doğrultusunda maça ilgi göstereceğini tahmin ediyorum.


Haber Merkezi
26.01.2020

Yorum yap

Diğer Haberler