Gaziantep İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı(GAİF2018)

Gaziantep İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı(GAİF2018)

Gaziantep İŞKUR’ un, geleneksel hale getirdiği İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı 6. Kez işveren ve iş arayanları buluşturmak için açılıyor.

Gaziantep Mavera Kongre salonunda yapılacak fuarın, ana teması “İstiklalin ve İstihdamın Kalesi” olarak belirtilmiştir. Gaziantep İl İstihdam Kurulu kararıyla yapılan fuara değişik sektörlerin ve kamu kurumlarının stantları açılacak ve iş arayanlarla işverenleri buluşturma noktası olarak işgücüne katkı sağlayacaktır.

GAİF 2018 Fuarına İl Valisi Sayın Davut GÜL, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Cafer UZUNKAYA, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali GÜR, İlçe Kaymakamları ve İlçe Belediye Başkanları, Gaziantep Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Siraç EKİN, diğer illerin İŞKUR İl Müdürleri, Gaziantep’ teki kamu kuruluşlarının İl ve Bölge Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları, işverenler ve iş arayanlar katılım sağlayacaklardır.

2 gün devam edecek fuara binlerce iş arayanın iş bulma fırsatını yakalayacağı ve işe kavuşacağı düşünülmektedir.

 

Fuarın Amacında;

İlimizin İşgücünü arz edenler ve İşgücünü talep edenleri, Kamu Kurumlarını, Yerel Yönetimleri, Üniversiteleri bir araya getirip Fuarda açılan Sek törel bazlı stantlar aracılığıyla doğru işe, doğru kişinin yönlendirilmesi ve danışmanlık hizmetlerinin daha doğru yapılması amaçlanmaktadır.

 

A- Fuarın Hedefinde;

İşverenlerin işgücünden faydalanmasını, iş arayanlarında fuar organizasyonu nedeniyle ulaşmak istediği işverenlere rahatlıkla ulaştırmaktır.

Fuarda ayrıca Kamu Kurumları, Üniversiteler, Yerel Yönetimler ve Sivil Toplum Kuruluşları stand açarak Yüksekokul öğrencilerimize, mezun durumda olanlara ve nitelikli istihdam sağlamak amacıyla girişimci iş adamlarının taleplerinin karşılanması hedeflenmektedir.

 

B- Fuardan Beklenen Faydalar;

İşletmeler, Fuar paydaşları ve ziyaretçiler açısından değerlendirildiğinde işgücü piyasası için, iletişim kurmak, sektör bazlı bilgilendirmeler yaparak öğrencilerin özgeçmiş sunma ve staj yapma imkânları sağlanacaktır.

 

C- İşgücü Piyasası;

İlimiz, sosyo-ekonomik ve gelişmişlik açısından Türkiye’nin önde gelen illerinden biridir.

Hem genç ve dinamik nüfus yapısıyla işgücü ne fırsatlar sunmaktadır. Ancak eğitim ve vasıfsız işgücünün bulunduğu gerçeği ayrıca değerlendirmek gerekir.

Gaziantep İŞKUR İl Müdürlüğü, 2018 yılında 1,917 işyerine ulaşarak İl düzeyinde tamsayım boyutu açısından kapsamlı iş gücü piyasası araştırması yapmıştır.

Araştırmada; İşgücü piyasasının arz ve talebine dikkat edilmiş, İşverenlerin açık iş talepleri bazında ihtiyaç duyulan meslekler ile işverenlerin açık iş talepleri bazında ihtiyaç duyulan meslekler ile eğitim ve deneyim ihtiyaçlarının belirlenmesi çalışmaya dâhil edilmiştir.

Piyasa araştırmalarında işverenlerimizin aradığı nitelikte iş gücünü bulamamaktadır. Bu sorunun giderilmesi için mesleki eğitimin işgücü verileri doğrultusunda ve ihtiyaç duyulan meslekler için yapılması, işsizliğin giderilmesinde önemli etken olacaktır.

 

D- Gaziantep İŞKUR İl Müdürlüğümüzün kayıtlarına dikkat edildiğinde İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunda alınan kararlar sonrasında 2018 yılı Kasım sonu itibariyle;

a) 147.305 kişi İŞKUR’a başvuru yapmış olup, işverenlerimizden 50.763 açım iş talebi alınmıştır.

b) İŞKUR’a başvuran iş arayanlarımız danışmanlık hizmetlerinden faydalanarak işverenlerin işletmelerine yönlendirilmiştir. Yönlendirilen iş arayanlarımızdan 28.041 kişi Özel Sektör de istihdam edilmiştir.

2018 Yılı Kasım ayı sonu itibariyle İŞKUR 14.196 işyerini ziyaret ederek işgücüne yönelik talepleri doğrultusunda danışmanlık hizmeti vermiştir.

Yapılan ziyaretler ve danışmanlıklar sonrasında Mesleki Eğitimin sağlanması, niteliksiz durumdaki işgücünün nitelikli hale getirilmesi amacıyla işverenlerle işbirliği protokolü imzalayarak;

-Kurs programları, Toplum Yararına Programlar, İşbaşı Eğitim Programları ve Girişimcilik programları düzenlenmiştir.

Toplamda, 1650 kurs programı yapılmış ve 19.650 kursiyer ücret ve sosyal güvenliğe ilişkin ödemeler, İŞKUR bütçesinden karşılanmıştır.

-Engelli istihdamını sağlamak ve Engellilere Mesleki Eğitim desteği verilerek İlimizdeki Engelli kontenjan doluluk oranı Kasım sonu itibariyle %93 oranında gerçekleşmiştir.

Fuarın işgücüne ve İlimize hayırlı olmasını diliyorum.


Ekonomi
20.12.2018

Yorum yap

Diğer Haberler