GTO’DAN İNŞAAT SEKTÖRÜNE DIŞ PAZARLARA AÇILIM PROJESİ

Gaziantep Ticaret Odası’nın (GTO) inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaların uluslararası pazarlardaki rekabet güçlerinin attırılmasına katkı sağlamak amacıyla hazırladığı “Gaziantep İnşaat sektörünün Dış Pazarlara Açılımı” projesiyle ilgili olarak fi
GTO’DAN İNŞAAT SEKTÖRÜNE DIŞ PAZARLARA AÇILIM PROJESİ

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Güllüoğlu ve Yönetim Kurulu üyesi Murat Karakaş’ın ev sahipliğinde yaptığı bilgilendirme toplantısında projenin firmalara yapacağı katkı, proje kapsamında yapılacak çalışmalar ve sektörün ulusal ve uluslararası pazarlara açılımda yaşadığı sıkıntılar dile getirildi.  

GÜLLÜOĞLU ”SEKTÖRE KÜRESEL BAKIŞ AÇISI KAZANDIRMAK İSTİYORUZ” 

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Güllüoğlu, yaptığı değerlendirmede; Oda olarak inşaat sektörünün dış pazarlara açılımı için hazırladıkları projenin sektör için bu alanda yapılmış ilk proje olduğunu, Gaziantep inşaat sektörüne küresel bakış açısı kazandırmak istediklerini söyledi.  

Gaziantep’in ekonomik yapılanmasında inşaat sektörünün önemli bir yer tuttuğunu ve gelişimi için lokomotif sektör olduğunu dile getiren GTO Başkan Yardımcısı Güllüoğlu “ Gaziantep inşaat sektörü yerelde bir çok başarılara imza atmasına karşın, ulusal ve uluslararası arenadaki pazarlardan yeteri kadar pay alamıyor. Bu proje ile Gaziantep inşaat sektörünün dış pazarlara açılımını sağlayarak, pazardan pay almasını amaçlıyoruz. Proje ile inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalar, eğitim ve danışmanlık faaliyetleri yoluyla sürdürülebilir hizmet ihracatı geliştirme kabiliyeti kazanacak, kurumsal kapasitelerini geliştirmek yoluyla uluslararası rekabet edebilirliklerini attıracaklar. Ayrıca firmalar özellikle uluslararası pazarlarda iş yapma kabiliyetinin kazanılması konusunda ne tür sorunlar ve engeller ile karşılaştıklarını ve çözüm önerilerini objektif ve bilimsel bir yolla görmüş olacaklar. Ayrıca sorun ve ihtiyaç analizi neticesinde ortaya çıkacak öncelikli konular kapsamında proje yararlanıcısı firmalara ve çalışanlarına çeşitli iş ve kapasite geliştirme eğitimleri verilerek hizmet çeşitliliklerinin yanında kalitelerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Danışmanlık hizmeti yoluyla da firmalara bire bir destekte bulunulacak” dedi. 

Gaziantep inşaat sektörünün Dış pazarlara açılımı projesinin Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklendiğini vurgulayan GTO Başkan Yardımcısı Güllüoğlu, “ İnşaat sektörü 50’yi aşkın sektörü doğrudan etkiliyor. Bu yüzden ekonominin lokomotif sektörlerinden olan ve kendisiyle birlikte pek çok sektörü de geliştiren inşaat sektörünün önünün açılması ve desteklenmesi gerekiyor. İnşaat sektörü ekonomi canlılığın en önemli göstergesidir. Bu çerçevede değerlendirildiğinde Odamız tarafından hazırlanan bu proje Gaziantep inşaat sektörüne ivme ve yeni bir boyut kazandıracaktır” diye konuştu. 

KARAKAŞ” PROJE FİRMALARIN KURUMSALLAŞMASINA KATKI SAĞLAYACAK” 

Yine toplantıda söz alan GTO Yönetim Kurulu Üyesi Murat Karakaş , yaklaşık 1 yıl sürecek olan söz konusu Projenin firmalarımızın kurumsallaşma çalışmalarına da önemli katkı sağlayacağını , talep olduğu takdirde bu Programın önümüzdeki yıllarda tekrarlanabileceğini vurgulayan Karakaş, “Projeye katılacak firmalar arasında işbirliğine de vesile olacak olan bu Proje coğrafyamızda oluşabilecek bir çok olanakları değerlendirme anlamında da önemli olacaktır.  Proje aynı zamanda mevcut durum analizi çalışması ile sektörün yaşadığı problemler ve firmaların beklentileri anlamında da önemli veriler sağlayacaktır. ” dedi   

 


Ekonomi
17.09.2017

Yorum yap

Diğer Haberler