“Türk Kızılay’ı milletimizin, devletimizin yüz akı”

“Türk Kızılay’ı milletimizin, devletimizin yüz akı”

Gaziantep Valiliği, Şahinbey Belediyesi ve Türk Kızılay’ı işbirliğinde gerçekleştirilen “Kan Bağışı Kampanyası” 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda başladı. Vali Gül, burada yaptığı konuşmada Türk Kızılayı’nın milletin, devletin yüz akı olduğunu söyledi.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kampanya için çağrıda bulunan Vali Gül, “Türk Kızılayı özellikle son beş on yıldır milletimizin devletimizin yüz akı. Bizi dünyanın her tarafında en iyi şekilde temsil eden, Türkiye’deki herhangi bir afet ve acil durumlarda ilk giden kuruluşlardan bir tanesidir. Kan son derece önemli bir ihtiyaçtır. Bunun sürekli olması, desteklenmesi, diğer konularda olduğu gibi kan konusunda da hiç kimseye muhtaç olmamız bizim için son derece önem arz etmektedir” diyerek kampanyaya destek veren herkese teşekkür etti.

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık yaptığı konuşmada bu seneki hedefin 185 bin olduğunu vurgulayarak; “Demokrasi meydanında şölen havasında her sene düzenlenen bu etkinlik bizim göğsümüzü kabartıyor. Gaziantepliler başkasını düşünmede, vatanı düşünmede hep bir adım öndedir. Kızılayımızın Gaziantep’te bir bölge kan merkezi var. Doğu Akdeniz Bölge Kan Merkezi Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Kilis’in kan ihtiyacını karşılıyor. Bu bölgede 59 hastanemiz var ve bu hastanelerin tamamının ihtiyacı bu bölgeden alınan kanlarla karşılanıyor. Geçen sene 175 bin ünite Gaziantep’te kan işlendi. Bu seneki hedefimiz de 185 bin ünite” diye konuştu.

Kan bağışı yapmanın en hayırlı işlerden bir tanesi olduğunu aktaran Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise şu ana kadar 14 bin 402 ünite kan bağışı toplandığını dile getirdi.

Tahmazoğlu,“Kan stoklarımızı ramazan öncesi doldurmak üzere kampanyamızı Nisan ayında başlattık. Kızılayımız sadece Türkiye’de değil dünyanın her yerinde kimin ne ihtiyacı varsa onun yardımına koşuyor. Milletimiz de Kızılayımıza destek oluyor. Bu hayrı devam ettirmemiz lazım. Kampanyamıza destek veren herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmalar sonrasında Vali Gül’e Kızılay Genel Başkanı Kınık tarafından plaket takdim edildi. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na ise belediye olarak gerçekleştirmiş oldukları başarı için Platin Berat verildi.

Plaket takdimi akabinde Vali Gül, Kızılay Genel Başkanı Kınık ve Şahinbey Belediye Başkanı Tahmazoğlu ile kan veren vatandaşları ziyaret ederek destekleri için teşekkür etti.


Haber Merkezi
22.04.2019

Yorum yap

Diğer Haberler