YAPTIRMAYANLARA CEZA GELİYOR

1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında geçerli uygulama cezai hükümlerde içeriyor. Gündelikçileri sigortalamak zorunda olanlar, gerekli koşulları sağladıkları takdirde bu teşvikten yararlanabiliyor.
YAPTIRMAYANLARA CEZA GELİYOR

Mevcut çalışanlara ilave olarak yeni işe alınan işçiler için prim teşviki uygulanıyor. 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında geçerli uygulama cezai hükümlerde içeriyor. Gündelikçileri sigortalamak zorunda olanlar, gerekli koşulları sağladıkları takdirde bu teşvikten yararlanabiliyor.

 

Teşvik kapsamında, asgari ücret tutarındaki ücretler için ödenmesi gereken işçi ve işveren primleri, 12 ay boyunca İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanıyor. Son üç ayda on günden fazla çalışması olmayan işsiz 18 yaşından büyük kadın, 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük erkek sigortalılar ile engellilerin işe alınması durumunda teşvik süresi 18 ay olarak uygulanıyor.

 

Dolayısıyla, gündelikçi çalıştıranların kadın ve genç istihdamı teşviklerinden yararlanarak işçi maliyetini aşağı çekme imkânı bulunuyor. Son 3 aydır on günden fazla sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmayan 18-25 yaş arasındaki erkekleri veya 18 yaşından büyük kadınları çalıştıranlar 18 ay süreyle işveren primi ödemekten kurtuluyor.

Gündelikçi çalıştıranlar ayrıca asgari ücret tutarındaki kazançlar için gelir vergisi ve damga vergisi teşvikinden yararlanıyor.

 

 


Ekonomi
15.01.2019

Yorum yap

Diğer Haberler