22 Mart Dünya Su Günü ve Su Tasarrufunun Önemi

Yeryüzündeki tatlı su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimine dikkat çekmek üzere kutlanan Dünya Su Günü’nün bu yıl ki teması “Suyun Değeri”.
22 Mart Dünya Su Günü ve Su Tasarrufunun Önemi

Yeryüzündeki tatlı su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimine dikkat çekmek üzere kutlanan Dünya Su Günü’nün bu yıl ki teması “Suyun Değeri”. Yaşamın devam etmesinin su sayesinde olduğu düşünülürse, tasarrufla su kaynakları korunarak ve toplumun eğitilmesiyle su kaynakları kirletilmeyerek dünyanın ömrü uzatılabilir ve temiz su kaynaklarının yok olması önlenebilir.

Temiz su kaynaklarına özellikle yağmur yoluyla sulamanın yetersiz olduğu yerlerde ve fabrikalar gibi üretim yapan tesislerde ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanında su; evlerde, kişisel temizlikte, besinlerin hazırlanmasında sürekli hayatın içinde yer almaktadır. Günümüzde suyun bilinçsiz tüketimi nedeniyle temiz su kaynakları giderek azalmakta ve kaybolmaktadır. Bu nedenle de öncelikle günlük hayatta bilinçli su tüketimine önem verilmeli, su tasarrufu sağlanmalıdır.

Su Tasarrufunun Önemi

Canlıların yaşam kaynağı olan su, toprakta ürün yetiştirilmesi, çeşitli kişisel ihtiyaçların karşılanması ve içme suyu olarak kullanılması açısından hayatın her alanında ihtiyaç duyulan doğal bir kaynaktır. Ancak sıcaklık ortalaması giderek artan dünyada baş gösteren küresel ısınma tehdidi, akarsuların kurumasına yol açarak temiz su kaynaklarının yok olmasına neden olmakta, buna ek olarak bilinçsiz su tüketimiyle barajlardaki doluluk oranı giderek azalmaktadır. Yıldan yıla ciddi boyutlara ulaşan su sıkıntısı nedeniyle ülkeler kendi çapında önlemler alsa da günlük hayatta su kullanımı konusunda bilinçlenme, yıl içinde tonlarca suyu kurtarmak için bir girişim olabilmektedir.

Su Tasarrufu Yapmanın 20 Yolu

Gelecek nesillere temiz su kaynakları bırakabilmek için evde yapılabilecek birkaç basit yöntemle tonlarca suyu koruyabilirsiniz. Aşağıda yer alan tasarruf yöntemleriyle çocuklarınızla daha fazla temiz su bırakırken, aynı zamanda su faturanızda ciddi anlamda düşüşler elde edebilirsiniz.

 1. Su damlatan muslukları ve su sızdıran sifonu tamir etmek. Yıl boyunca damlatan musluk, 15 bin litre suyun boşa akması demektir.
 2. Tuvaletlerde daha az su tüketen yeni nesil rezervuarlar tercih etmek. Tasarruflu rezervuarlar %60 su tasarrufu sağlar.
 3. Rezervuarlarda çift kademeli modelleri tercih etmek. Bir kademe sıvı atıklarda, ikinci kademe daha fazla su gereken katı atıklarda kullanılabilir.
 4. Rezervuar içine su dolu 1 ya da 2 litrelik bir plastik şişe koyarak, şişenin hacmi kadar daha az su kullanılmış olur.
 5. Küveti doldurarak banyo yapmak yerine duş almak ve duş süresini 1 dakika kısaltmak. Bu %108’e kadar su tasarrufu sağlar.
 6. Klozete tuvalet kağıdı, kağıt havlu ve diğer çöpleri atmamak. Her seferinde sifon kullanıldığında fazladan su harcanmış olur.
 7. Diş fırçalarken, el sabunlarken ve traş olurken akan suyu kullanmamak. Diş fırçalarken musluğu kapatmak, 4 kişilik bir ailenin yılda 3040 litre su tasarrufu yapmasını sağlar.
 8. Tüm muslukları ve duş başlığını debi regülatörlü ürünler ile değiştirmek. Bu şekilde %60 su tasarrufu elde edilebilir.
 9. Bulaşıkları elde yıkamamak. Bulaşık makinesi 12-15 litre su ile bulaşıkları yıkayabiliyorken, elde yıkama 126 litreye kadar su kullanımına neden olur.
 10. Elde yıkanan bulaşıkları durulamak için akan su yerine, su dolu kaptaki duru suyu kullanmak.
 11. Bulaşık ve çamaşır makinesini tam dolu kapasite ile çalıştırmak ve her ikisinde de hızlı yıkama programlarını tercih etmek.
 12. Elde çamaşır yıkanıyorsa deterjanlı suda önce beyazları, sonra renklileri yıkamak.
 13. Meyve ve sebzeleri akan su altında değil, su dolu kapta yıkamak ve suyu biriktirmek. Kullanılan bu sular içmek için olmasa da bahçe ve çiçek sulamak için yeterince temizdir.
 14. Yağmur yağma ihtimali varsa, bahçe sulama ve araba yıkama işleri ertelenmelidir.
 15. Otomobil ve balkon yıkama işlerinde hortum yerine kovada biriktirilmiş suyu kullanmak.
 16. Makarna ve sebzelerin haşlama sularını dökmek yerine, bu suları çorba vb. yemeklerde kullanmak.
 17. İçinde fosfat bulunmayan temizlik ürünlerini kullanmak. Fosfat bulunmayan temizlik ürünleri suda ayrışır ve temiz su kaynaklarını kirletmez.
 18. Sıcak suyun akmasını beklerken akan suyu bir kapta biriktirerek, gereken yerlerde kullanmak.
 19. Halı yıkamamak. Hem fazla su tüketildiği hem de deterjanlı sular bitkilere zarar verdiği için bazı belediyeler sokakta halı yıkamayı yasaklamıştır.
 20. Su tasarrufu için tüm aile fertlerini bilgilendirmek ve su bilincini gelecek nesillere aktarmak.

Kuraklık tehlikesinin her geçen yıl giderek artması, yağışların barajlardaki doluluk oranını da olumsuz yönde etkilemesine neden olmakta ve nehirler gibi temiz su kaynakları da kuruyarak yok olmaktadır. Toplumda ortak bilincin yaratılmasıyla su kaynaklarını temiz ve tasarruflu bir şekilde kullanarak gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakabilirsiniz.


Haber Merkezi
21.03.2022


Yorum yap

Diğer Haberler