Bakan Gül'den boşanma davaları açıklaması

Yıllar boyunca uzayan boşanma davalarının taraflara ve çocuklara zarar verdiğini söyleyen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, bu davaların daha hızlı sonuçlanacağı bir usul üzerinde çalıştıklarını söyledi.
Bakan Gül'den boşanma davaları açıklaması

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlenen Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı'na katıldı.

Gül, burada katılımcılara bir konuışma yaptı.

Konuşmasına toplantının öneminden bahsederek başlayan Bakan Gül, “Bugün çok önemli bir başlığı, mağdur odaklı adalet buluşmasını burada gerçekleştiriyoruz. Bu toplantıda önemli verilerin, çıktıların ortaya çıkacağına inanıyorum. Bir suçun mağduru olan vatandaşımızı adliyede derdiyle baş başa bırakmayan bir sistemi inşa ediyoruz.” diye konuştu.

"BOŞANMA DAVALARI YILLAR BOYUNCA UZAYIP GİTMESİN"

Özellikle boşanma davalarında adli süreçlerin uzamasının, tarafları olumsuz yönde etkilediğini belirten Bakan Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Adli süreçlerde vatandaşlarımızın yeni mağduriyetler yaşamaması amacımızı en güçlü şekilde uygulamaya çalışıyoruz. Örneğin bazı davalarda sürenin uzaması ve çıkan belirsizlik, tarafların hayatını doğrudan olumsuz etkilemektedir. Bu konuda akla gelen ilk örneklerden biri boşanma davalarıdır. Biz, iki taraf da boşanmak istiyorsa ama tazminat, velayet gibi şeylerde uzlaşamadıkları için anlaşmalı boşanma olmuyorsa bu dava yıllar boyunca uzayıp gitmesin diyoruz.

"UZAYAN DAVALAR ONULMAZ YARALAR AÇIYOR"

İki taraf da boşanmak istiyor ama bazı hususlarda anlaşamadığı durumlarda uzayıp giden çekişme, kadına da erkeğe de daha da önemlisi çocuğa çok onulmaz yaralar açmakta. Bu süreç de anlaşmazlıkları derinleştirmekte, insan psikolojisini ve tarafları olumsuz etkilemekte, örselemektedir.


Haber Merkezi
3.12.2021


Yorum yap

Diğer Haberler