GÖÇ BAŞLADI

KARKAMIŞ’TA TERÖR SALDIRALARI ZORUNLU GÖÇE SEBEP OLUYOR
GÖÇ BAŞLADI

Suriye-Türkiye sınır kapılarının bulunduğu Gaziantep’e bağlı Karkamış ilçesinde son dönemlerde artan terör olayları yüzünden ilçede yaşayan vatandaşlar Gaziantep merkeze ve yakın ilçelere göç etmeye başladı.

21 Kasım Pazartesi saat 11.00 sıralarında Suriye’nin kuzeyinden gelen terör örgütlerince yapılan roketli saldırı sonucu 5 yaşındaki bir çocuk ile 22 yaşındaki öğretmen ve 1 sivil vatandaş hayatını kaybetti. Edinilen bilgilerce yaralanan 5 aylık hamile bir kadının durumunun ağır olduğu, 19 kişinin ise yaralandığı belirlendi. Karkamış’ta okullara bir hafta ara verildi. Yaşanan saldırıda ev, okul ve iş yerlerinin zarar görmesiyle beraber ilçede huzursuzluk ve tedirginlik havası baş göstermeye başladı. Olaylardan endişe duyan vatandaşlar, ilçenin bağlı olduğu Gaziantep şehrine ve yakın ilçelere göç etmeye başladı. 

Terör saldırıları bölgede huzursuz bir ortam oluşturuyor

2021 yılında yine Terör örgütü PKK/PYD kontrolündeki bölgeden atılan mühimmatlardan biri Cerablus’a, 2’si Karkamış'ta farklı noktalara düşerek saldırıda şans eseri can kaybı yaşanmazken küçük çaplı maddi hasarlarla atlatılmıştı. 

Nüfusun azalmasında terör olaylarının yeri

Sınıra yakın bir bölge de olan yerleşim yerinin birden çok saldırı ve terör olaylarıyla beraber 2008 yılında nüfus sayımında 11.860 kişi olduğu belirlenen Karkamış ilçesi nüfusuna 2021 yılına baktığımızda 9616 kişi nüfus sayımında artışta azalma yaşanmaya başladığını gözlemlenmektedir.  Bu terör göçüyle ile beraber Turizm, Eğitim ve Ekonomik anlamda aksaklıklar meydana gelmektedir. Terör olaylarının sıklıkla yaşanıldığı bölgelerde huzur ve sükûnet ortamının azaldığı, insanlar arası iletişimde kopukluk ve güvensizliğin meydana geldiği gözlemlenmektedir. Özellikle eğitim alanında aksaklıklar doğuran saldırılar yüzünden çocuklarını okula gönderen aileler endişeye duymaktadır. Bölgeye gelen öğretmen ve memurlar ise bu durum karşısında tedirginlik yaşadıklarını belirttiler.


Haber Merkezi
23.11.2022

Yorum yap

Diğer Haberler