HANİ SİYASET GİRMEYECEKTİ?

HANİ SİYASET GİRMEYECEKTİ?

DEVA Partisi Ali Babacan’ın Gaziantep ziyareti adeta bir tsunami gibi geldi ve geçti. Odalara yaptığı ziyaretlerin yansımaları artçı şok gibi şimdiden kulislerde manşet oldu. Yıllar önce Ak Parti’ye kapanan kapılar, Babacan’a açıldı. Kentte meslek örgütleri siyasete ‘merhaba’ dedi. Daha ne olsun!

Ekonomi uzmanı Babacan’ın randevu almada da uzman olduğunu söylemek yanlış olmaz. Çünkü, Ak Parti kuruluş yıllarında GSO’ ve diğer birçok ODA'dan randevu istemiş ve RET cevabı almıştı. Aynı GSO DEVA lideri Babacan’ı oda binasında kabul etti.

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı’da DEVA Partisi’ne randevu vererek kendi binasında ağırladı. TMMOB’a bağlı odalarda İMO ev sahipliğinde Babacan ile bir araya geldiler.

Bu ziyaretlere çok şaşırdım. Acaba yanlış mı düşünüyorum? Diyerek kentin siyaset ve iş dünyasındaki isimlerini aradım ve görüşlerini aldım. Neredeyse tamam mı benimle aynı görüşteydi.

Hatta tesadüfen karşılaştığım Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım’a ayak üstü sordum; ‘’Başkan DEVA’ya randevu vermeniz eleştirilmez mi’’ dedim.

GTO Başkanı Yıldırım aynen şöyle yanıtladı;

‘’Benim 25 bin üyem var. Bu yüzden randevu vermemizde bir sakınca yok’’

Bu söylemin meali;  ‘’Gaziantep Ticaret Odası’nın kapısı tüm siyasi partilere açıktır’’ demektir. İbi düşünebilir.

Ne var bunda diyen olabilir?

Bende cevaben derim ki; bu buluşmalarda meteorolojinin hava tahminleri konuşulmadı. Elbette ekonomi ve siyaset hakkında fikir alış-verişi yapıldı.  İşte o zaman cevaba muhtaç bu soru geliyor aklımıza; Hani odalara siyaset girmeyecekti?

Şu bir gerçek ki;

Yönetim kademesindeki isimlerin söylemlerini iyi tartması ve sonra seslendirmesi sağlıklıdır her zaman. Sağlıksız olan ise söylemlerin içinin dolduramamaktır. Yani eylem ve söylemler kavga etmemeli, siyaset ile dans etmemeli.

Bu ziyaretler kentte uzun süre konuşulacak ve tartışılacaktır. GSO, GTO ve TMMOB’a bağlı odalardan randevu isteyen siyasi partilerin konuşma önceliği olacaktır tabi. 

Yarın;

CHP,  İyi Parti, HDP, MHP, Gelecek Partisi veya diğer partiler GSO, GTO ve TMMOB’a  bağlı odalardan randevu isterlerse cevap ne olacak?

Başta da söylediğim gibi. Bu yazıyı kaleme almadan önce birçok kişiye görüştüm ve bu ziyaretleri nasıl değerlendirdiklerini sordum.

Elbette aklın yolu bir. ‘’Odalara siyaset girmemeli’’ genel görüşü hakimdi aradığım isimlerde. Bundan sonra ne olur tahmin edemeyiz. Ancak, diğer siyasi partilerin söz konusu odalardan randevu talep ettiklerindeki cevaplar yeni tartışmalara neden olabilir.

İşin özü şu ki; meslek örgütleri işini yapmalı. Kendi alanlarındaki sorunların çözümü için uğraşmalı. Siyasi dengelerden uzak durmalı.

Tabi şimdi aklımıza birçok yeni soruda gelmiyor değil. DEVA Partisi Gaziantep’te ziyaret ettiği odaların dışında başka nerelerden randevu talep etti?

Yani mevzu yazdıkça derinleşiyor.

Bakalım bu durum siyaset ve odalardaki ilişkiye nasıl bir boyut getirecek!


Ekonomi
2.11.2020

Yorum yap

Diğer Haberler