iPhone 13 fiyatları ve gerçekler!

Apple’ın yeni iPhone 13 serisi merakla bekleniyor. Özellikleri neredeyse kesinleşen iPhone 13 serisinin fiyatlarıyla ilgili birçok farklı görüş var. Gelin birlikte spekülatif rakamların gerçekleri ne kadar yansıttığını inceleyelim.
iPhone 13 fiyatları ve gerçekler!

Apple’ın önümüzdeki günlerde tanıtacağı iPhone 13 serisinin fiyatları hakkında yapılan paylaşımlar bazı tartışmalara yol açtı. Ancak sosyal medyada paylaşılan beklenti haberleri aslında gerçeği yansıtmıyor. Apple her ne kadar çip krizinden etkilense de en büyük gelir kalemi olan iPhone satışlarında yüksek fiyat politikası uygulayarak risk almayacaktır.

ANDROID TEHLİKESİ FİYATLARI ETKİLEYECEKTİR

Android üreticileri her geçen gün Apple’a daha da yaklaşıyor ve agresif fiyat politikaları izleyebiliyorlar. Bu rekabet karşısında Apple’ın yeni iPhone 13 serisinde daha mantıklı bir fiyat listesiyle karşımıza çıkması muhtemel.

UZMANLAR BENZER FİYATLAR ÖNGÖRÜYOR

Dünya genelinde konunun uzmanı olan analistler yeni iPhone 13 serisinin geçtiğimiz yıl tanıtılan iPhone 12 serisiyle benzer fiyatlarla geleceğini paylaşıyor. Örneğin geçmişte paylaştığı doğru bilgilerle tanınan Max Weinbach yeni iPhone 13 serisi için şu fiyat listesini paylaştı:

iPhone 13 mini– $699

iPhone 13 – $799

iPhone 13 Pro – $999

iPhone 13 Pro Max – $1099

DEVRİMSEL ÖZELLİKLER BEKLENMİYOR

Ayrıca iPhone 13 serisi iPhone 12 ile karşılaştırıldığında çok üstün özelliklere sahip olmayacak. Şimdiye kadar sızdırılan özelliklere baktığımızda hafif iyileştirmelerden öte bir yenilik görülmüyor. Bu da iPhone 13 serisinin fiyatlarının geçtiğimiz yıl ile benzer bir şekilde olacağı tahminlerini güçlendiriyor.

Apple’ın iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max versiyonlarında 1 TB depolama alanı sunacağı artık neredeyse kesin diyebiliriz. iPhone 13 Pro 1 TB depolama alanı sunan versiyonların bir önceki sürümlerde olduğu gibi diğerlerinden yüksek fiyatlı olması oldukça doğal ancak sosyal medyada paylaşılan 36 bin TL gibi bir fiyat oldukça spekülatif görünüyor.

ÇİP KRİZİ NE KADAR ETKİLEYECEK?

Çip krizi kısmına gelecek olursak TSMC geçtiğimiz günlerde maliyetlerin yüzde 20 artacağını ve bunun da fiyatlara yansıyacağını açıklamıştı. Apple’ın işlemci tedarikçisi olan TSMC’nin bu açıklaması iPhone 13 fiyatlarının da yüzde 20 artacağı olarak anlaşıldı. Fakat durum bu şekilde değil. Çünkü TSMC’nin açıkladığı maliyet artışının fiyatlara nasıl yansıyacağı paylaşılan rapordan pek anlaşılmıyor.

Apple yeni iPhone modellerini belki ufak bir fiyat yükseltmesiyle piyasaya sunabilir. Fakat iki kat fiyat uygulaması Apple’ın en büyük gelir kalemi olan iPhone satışlarında aradığını bulamamasına neden olur. Bu nedenle Apple’ın önümüzdeki hafta iPhone 13 serisini mantıklı bir fiyat listesiyle satışa sunması bekleniyor.

iPhone 13 serisi için fiyat listesi henüz kimse tarafından net bir şekilde paylaşılmadı. Sosyal medyada her yıl olduğu gibi yeni iPhone modeli hakkında çeşitli rakamlar paylaşılıyor. Ancak güvenilir olmayan bir kaynağın iddiasının gerçek fiyat olarak değerlendirilmesi yalnızca spekülasyondan ibaret.


Haber Merkezi
11.09.2021

Etiketler

Yorum yap

Diğer Haberler