Koronavirüs öksürüğünün farkı

Koronavirüsün en önemli belirtilerinden biri de öksürük. Fakat öksürük soğuk algınlığı belirtisi de olduğu için diğer hastalıklarla da karıştırılıyor. Peki, koronavirüs öksürüğünü nasıl ayırt edeceğiz? İşte cevabı...
Koronavirüs öksürüğünün farkı

Öksürük birçok hastalığın habercisi. Fakat şu günlerde en çok "Koronavirüs öksürüğü mü?" diye hastanelere başvuru yapılıyor. Bu şekilde şüphe duyanlar için koronavirüs öksüğünün farklarını sıraladık.

KORONAVİRÜS ÖKSÜRÜĞÜ BELİRTİLERİ

Koronavirüs nezle, grip, basit soğuk algınlığı belirtileri başlangıçta birbirine çok benziyor. Kuru öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı, halsizlik, kırgınlık olabiliyor.

Korona da virüslerle ortaya çıkan ve soğuk algınlığı ile grip benzeri bulgulara yol açan bir hastalık. Dolayısıyla grip ve soğuk algınlığında ne yapıyorsak onu yapmamız gerekir.

Basit bir gribin birkaç günde gerilemesini bekleriz ancak şikâyetler gerilemiyor, ateş yükseliyorsa ve özellikle kuru öksürükte artış ve beraberinde nefes darlığı varsa o zaman bir hastaneye başvurmak gerekir.

Özellikle astım hastalarında, alerjik nezlesi olan hastalarda burun akıntısı, nefes darlığı, hırıltı öksürük gibi şikâyetler olabiliyor. Bunlar polene mi bağlı, yoksa araya basit bir soğuk algınlığı girdiği için mi, yoksa koronaya mı bağlı bunu ayırt etmek zor.

Ancak bu hastalar bu döneme kadar gözlemedikleri bir durumla, kontrol altına alınamayan öksürük ve yüksek ateşle karşılaşıyorsa, bir hekime başvurmakta fayda var.

Astım ve Koah hastalarında da yüksek ateş varsa, balgam çıktıysa doktora başvurmalılar. Korona olmasa bile bakteriyel rahatsızlık ya da zatürre olmuş olabilir.


Haber Merkezi
26.10.2021


Yorum yap

Diğer Haberler