'Omicron tam aşılanmamış herkesi etkileyebilir'

Koronavirüsün son varyantı olarak ortaya çıkan Omicron’un çok kısa zamanda diğer varyantların yerini alacağını ve baskın varyant olacağını ifade eden Prof. Dr. Cihadiye Elif Öztürk, “Tam aşılanmamış herkesi etkileyebileceğini öngörüyoruz” dedi.
'Omicron tam aşılanmamış herkesi etkileyebilir'

Mu varyantı olarak kayıtlara geçen fakat sonrasında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “Omicron” olarak isimlendirilen varyant, koronavirüsün mutasyona uğraması sonucuyla ilk olarak Güney Afrika'da tespit edildi. DSÖ, Omicron'un çok sayıda mutasyona sahip farklı bir varyant olduğunu bildirerek “endişe verici tür” olarak belirtti. Konu hakkında İstanbul Arel Üniversitesi Temel Tıp Bilimleri Tıbbi Mikrobiyoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cihadiye Elif Öztürk, açıklamalarda bulundu.

Daha önceki “endişe verici varyantlara” kıyasla daha da bulaşıcı ve ciddi hastalık riski de artmış durumda olduğunu söyleyen Prof. Dr. Öztürk, “B.1.1.529 (Omicron) varyantı ilk olarak 24 Kasım 2021'de Güney Afrika'dan rapor edildi. Bu varyant, hücrelere girişte rol alan S geninde çok sayıda mutasyona sahiptir. Şimdiye kadar olan ortaya çıkan varyantlar içinde virüs genomunda "farklı bölgede oluşan en fazla değişim" Omicron'da saptandı” dedi.

Virüsün şu anda daha çok aşı olmayan gençleri etkilediğini belirten Prof. Dr. Öztürk, “Hızla yayılıyor. Tam aşılanmamış herkesi etkileyebileceğini öngörüyoruz. Aşısız ya da aşılarını tamamlamamış olanlar risk altında. Önlemleri almaya devam ederek ve düzenli aşılanma yapılırsa korkmaya gerek olmadığını ifade eden Öztürk, “Endişe verici tür(VOC) mertebesine alınması; bulaşıcılığı artması, aşılıların bir kısmında da hastalık görülmesi nedeniyle yapıldı. Daha önceki ‘endişe verici türlerden' farklı bir sonuç doğuracağını düşünmüyorum” şeklinde konuştu.


Haber Merkezi
3.12.2021

Etiketler

Yorum yap

Diğer Haberler