Sudan'da darbe girişimi!

Sudan eski Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in 2019 yılında görevden alınmasından bu yana siyasi karışıklığın devam ettiği ülkede, Başbakan Abdullah Hamdok ve 4 bakan da askerler tarafından gözaltına alındı.
Sudan'da darbe girişimi!

Sudan'da eski Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in 2019 yılının Ağustos ayında görevden alınmasının ardından ülke, askeri ve sivillerden oluşan Özgürlük ve Değişim Güçleri tarafından yönetiliyordu. Beşir yanlılarının Eylül ayında bir askeri darbe girişimini engellediklerini ifade etmesinin ardından ülke genelinde protestolar başladı, gerilim her geçen gün arttı. Uzun süredir siyasi gerilimin yaşandığı ülkede bugün Sudan geçiş hükümetinden çok sayıda lider evlerinde gözaltına alındı. Sivil Başbakan Abdullah Hamdok ve 4 bakanın da askerler tarafından gözaltına alınanlar arasında olduğu ifade ediliyor.

Gözaltılar “müşterek askeri güçler” tarafından yapıldı

Gözaltıların arkasında ismin kim olduğuna dair herhangi bir açıklama yapılmazken, İletişim Bakanlığı sosyal medya hesapları üzerinden açıklama yapılarak gözaltıların “müşterek askeri güçler” tarafından yapıldığı ve alıkonanların ise “bilinmeyen lolasyonlarda” tutulduğu ifade edildi.

Halk sokaklara döküldü

Yaşanan olaylar darbe girişimi olarak nitelendirilirken, başkent Hartum'da internete erişimin sağlanmadığı kaydedildi. Başbakan Hamdok'un gözaltına alınmasının ardından yüzlerce kişi Hartum'da sokaklara döküldü, lastik yakarak yolları trafiğe kapattı.

Hartum'daki havalimanında uluslararası uçuşlar askıya alınırken, kentin farklı noktalarına da yüzlerce asker konuşlandırıldı.

Sudan Enformasyon Bakanlığı: “Hamdok darbe girişimini desteklemediği için başka bir yere nakledildi”

Sudan Enformasyon Bakanlığı, sabah erken saatlerde gözaltına alınan Başbakan Abdullah Hamdok'un darbe girişimine destek veren bir açıklama yapmayı reddetmesi üzerine evinden alınarak farklı bir yere nakledildiği kaydedildi.

Sudan'da eski Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in 2019 yılının Ağustos ayında görevden alınmasının ardından ülke, askeri ve sivillerden oluşan Özgürlük ve Değişim Güçleri tarafından yönetiliyordu. Beşir yanlılarının Eylül ayında bir askeri darbe girişimini engellediklerini ifade etmesinin ardından ülke genelinde protestolar başladı, gerilim her geçen gün arttı.

Uzun süredir siyasi gerilimin yaşandığı ülkede bugün Sudan geçiş hükümetinden çok sayıda lider evlerinde gözaltına alındı. Sivil Başbakan Abdullah Hamdok ve 4 bakanın da askerler tarafından gözaltına alınanlar arasında olduğu ifade edildi. Sabahın erken saatlerinde yaşanan darbe girişiminin ardından açıklama Enformasyon Bakanlığından geldi. Bakanlık açıklamasında, müşterek askeri güçler tarafından evinde gözaltında tutulan Hamdok'un darbe girişimi destekleyen açıklama yapmayı reddettiği gerekçesiyle başka bir lokasyona nakledildiği aktarıldı.

Hamdok'un darbe girişimini reddederek, halkı darbeye girişimine karşı direnmeye çağırdığı, barışçıl bir şekilde “devrimi savunun” ifadesini kullandığı aktarıldı.

Sudan'da askerler radyo ve televizyon çalışanlarını gözaltına aldı

Sudan Enformasyon Bakanlığı, askerlerin Umdurman bölgesindeki radyo ve televizyon merkezini basarak çok sayıda çalışanı gözaltına aldığını açıkladı.

Haftalardır siyasi gerilimin hakim olduğu Sudan'da yine askeri hareketlilik yaşanıyor. Sabah saatlerinde geçiş hükümetindeki Başbakan Abdullah Hamduk ve diğer sivil hükümet yetkililerinin gözaltına alınmasının ardından başlayan kriz sürüyor. Sudan Enformasyon Bakanlığı tarafından yapılan yeni açıklamada, askeri güçlerin başkent Hartum yakınlarındaki Umdurman bölgesinde bulanan radyo ve televizyon merkezini bastığı bildirildi. Baskında çok sayıda çalışanın gözaltına alındığı aktarıldı.

Sudan'da geçiş hükümetinin sivil liderlerinin gözaltına alınmasının ardından başkent Hartum'da orduya karşı sokağa çıkan halk ise protestoları sürdürüyor. Yaşanan olaylar "darbe girişimi" olarak nitelendirilirken, Hartum'da internete erişime halen sağlanamadığı belirtiliyor.

AB'den ilk açıklama

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "AB Sudan'daki gelişmeleri büyük bir endişeyle takip ediyor. AB, tüm tarafları ve bölgesel aktörleri geçiş sürecine destek vermeye çağırıyor" ifadelerini kullandı.

Sudan'da geçiş dönemi

Ülkede derinleşen ekonomik kriz ve düşen hayat standartları, Aralık 2018'de kitlesel halk protestolarının başlamasına yol açmış ve 11 Nisan 2019'da ordu yönetime el koymuştu. Dönemin Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in devrilmesinden sonra Ağustos 2019'un sonunda Askeri Geçiş Konseyi kurulmuştu.

Devlet Başkanı ve Egemenlik Konseyi Başkanı Abdülfettah El Burhan, Başbakan ise Abdullah Hamdok olmuştu. Ülkedeki askeri ve sivil yetkililer, geniş çaplı siyasi ve ekonomik reformlar için geçiş dönemi üzerinde anlaşmaya varmıştı.

Geçtiğimiz Eylül ayındaki başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişimi ülkede yeniden istikrarsızlığa yol açmıştı. Bugün yaşanan askeri hareketlilik, sivil ve askeri liderler arasında haftalardır artan gerilimin ardından geldi.


İHA
25.10.2021

Etiketler

Yorum yap

Diğer Haberler