Aydın Akyürek

Aydın Akyürek

LOBİ VE ŞEHİR HASTANESİ

Gaziantep, her dönem Ankara’daki güçlü lobisi ile anıldı. Kentte ‘ORTAK AKIL’ olarak tabir edilen bakanımız, valimiz, milletvekilleri, belediye başkanları ve ilgili oda başkanları, yatırımlar için sürekli ‘ANKARA ÇIKARMASI’ yaparak, hizmetlerin hız kazanması için girişimlerde bulundular ve halende başarılı bir şekilde sürüyor.

Ancak, yılan hikayesine dönen GAZİANTEP ŞEHİR HASTANESİ’nde bu gücü hissedemedik kent olarak. Tüm girişimler gecikmeyi engelleyemedi.

HALBU Kİ;

2014 yılında temeli atılan Adana Şehir Hastanesi, 2017 Eylül ayında açıldı.

2014 yılında ihalesi yapılan Mersin Şehir Hastanesi, 2017 Şubat ayında açıldı.

2014 yılında temeli atılan, Isparta Şehir Hastanesi, 2017 Mart ayında hizmet açıldı.

2013 yılında temeli atılan Yozgat Şehir Hastanesi, 2017 Nisan ayında açıldı.

2012 yılında temeli atılan Kayseri Şehir Hastanesi, Mayıs 2018 tarihinde hizmete girdi.

2013 yılında temeli atılan Manisa Şehir Hastanesi 2018 yılının Ekim ayında hasta kabulüne başladı.

2013 yılında temeli atılan Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi, 2018 yılının Ağustos ayında açıldı.

2013 yılında temeli atılan Ankara Şehir Hastanesi, 2019 yılının Şubat ayında hasta kabulüne başladı.

2015 yılında temeli atılan Eskişehir Şehir Hastanesi, 2018 yılının Ekim ayında hizmete girdi.

2015 yılında temeli atılan Bursa Şehir Hastanesi, 2019 yılında tamamlanarak, hizmet vermeye başlamıştır.

GAZİANTEP ŞEHİR HASTANESİ 4 BAKAN DEĞİŞTİREREK TARİHE GEÇTİ

2013 yılında Sağlık Bakanı Dr. Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından temeli atılan Gaziantep Şehir hastanesinde, önce yer krizi yaşadı. Bir süre sonra yapılacak bölge belli oldu.

Dr. Mehmet Müezzinoğlu zamanında nihayet temel atıldı.

Dr. Recep Akdağ’ın Sağlık Bakanlığı döneminde bitmedi.

Dr. Ahmet Demircan Sağlık Bakanı oldu yine bitmedi.

Dr. Fahrettin Koca ile birlikte 4 BAKAN GÖREN TEK HASTANE OLARAK, TARİHE GEÇEN GAZİANTEP ŞEHİR HASTANESİ’nin açılışı hangi bakana nasip olacak tahmin etmek zor!

KONU CUMHURBAŞKANINA KADAR ULAŞTI

Bu konuda tek sevindiren gelişme Düzbağ Barajı açılışında yaşandı. Açılışa video konferans ile katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep Şehir Hastanesi’nin yapım işinin yavaş ilerlediği haberini aldığını ve en kısa sürede bitirilmesi için talimat verdiğini açıkladı.

GAZİANTEP’İ SEVİNDİREN GELİŞME

Gaziantep’in Ankara’daki LOBİ gücünü sadece bakan ve milletvekili sayısı ile ölçmek elbette yanlış olur. Ankara’daki bürokrat sayısının da artması son derece önemli. Bu açıdan, önceki gün kentimizi sevindiren bir gelişme yaşandı. Gaziantepli isimler çok önemli makamlara görevlendirildiler.

Ankara BİM Daire Başkanı Gaziantepli̇ FATİH ZENCİRCİ Danıştay üyeliğine, Gaziantepli̇ BÜNYAMİN BOZGEYİK Spor Toto Teşkilat Başkanlığına, Gaziantepli̇ ALİ ÖZTÜRKMEN ise Adalet Bakanlığı Ceza işleri Genel Müdürlüğüne atandı.

Gaziantep’te bu tür önemli görevleri üstlenecek çok sayıda isim var. Bu sayının artmasını temenni ederken, yeni görevlendirilen bürokratlarımıza da başarılar diliyorum. Aslında, şu birbirimize KÖSTEK değil de DESTEK olmayı başarsak, inanın bu kentin her alandaki değerleri, çok daha iyi yerlerde görev alırlar.

ELEKTRİK KESİNTİSİ VE DİLİPAK’IN PAYLAŞIMI

Yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak, yaklaşık 2 hafta önce twitter hesabından ‘’İSTANBUL VE GAZİANTEP KESİNTİYE HAZIR OLSUN’’ şeklinde bir paylaşım yapmıştı. Bizde kentteki yetkilileri bilgilendirmek adına bu paylaşımı haberleştirdik. Ancak, kimse Dilipak’ın bu iddiasını ciddiye almadı.

PEKİ NE OLDU?

Alatirik söndü kalkın haşıla

Haşılı da getirin çökün başına

Çifte kurşun değsin nezzik taşına

Gözlerin kör ola ölesin usta

Böyle zulum m'olur teze halfiye

2 fatura ödenmediğinde şalteri indiren Enerjisa, geçtiğimiz hafta kentte yaşayanlara Haşıl türküsünü söyletti.

Gaziantep’te sosyal yaşamın dengesi bozuldu. İş yerleri çaresiz kalırken, EVLERDE ELEKTRONİK EŞYALAR HEBA OLDU. Halen bölge bölge kesinti yaşanırken, konu hakkında net açıklamalar yapması beklenen bazı milletvekilleri sosyal medyadan Enerjisa’ya ağır eleştiriler savurdu.

Enerjisa’ya sosyal medyada tepki verme işini vatandaş zaten yoğun bir şekilde yapıyor. Milletvekillerimizden beklentimiz, bu kesintiler neden oluyor, tekrarlanmaması için neler yapılmalı? Yaşamsal alandaki sıkıntılar nasıl azaltılır? Sorularına cevap bulmaları ve ilgili kurum veya kuruluşlarda vatandaşın hakkını aramalarıdır. Vatandaş Milletvekillerini ‘ADRESSİZ MEKTUP’ göndersinler diye seçilmez.

Dilipak’ın neye dayanarak böyle bir iddia ortaya attığı halen merak konusu. Teknik bir sorun mu var yoksa prosedürde mi bir sıkıntı var? Dilipak halen o tweti kaldırmadığına göre, bize de ‘kesintiye karşı tedbirli olun’ demek kalıyor.

SU TASARRUFU BİRİNCİ ÖNCELİK OLMALI

Dünya genelinde şuan COVİD 19 ve ekonomiden sonra en önemeli gündem su. Yakın gelecekteki su sıkıntısı uzmanların dilinde. Ülkemizde hatta Gaziantep’te de durum farklı değil. DÜZBAĞ PROJESİ olmasa idi kent şuan ciddi su sıkıntısı yaşıyor olacaktı. Alternatif olarak, Fırat bağlantılı proje rafta dursa da gelecek için yine çok önemli tedbirler alınması gerekiyor.

ŞÖYLE Kİ;

Artan kuraklıkla beraber, COVİD 19 sürecinde su tüketimi 2 katına çıktı. Ortalama dört kişilik bir ailenin günlük su kullanımı 450 litredir ki bu bir yılda 164,000 litre anlamına gelir. Şu süreçte ise bu tüketim yaklaşık 300-350 litreyi buluyor. Çünkü temizlik için su şart. Hal böyle olunca, kaynakları daha hızlı tüketmeye başladık. Yani, su kullanımında geleceğimizi tüketiyoruz. İşte bu noktada çok ciddi bir tasarruf bilinci devreye alınmalı.

PEKİ NE YAPILMALI?

Öncelikle su tüketimindeki faturalandırma, tasarrufu özendirmeli ve teşvik etmeli.

Su tasarrufu konusunda bilgilendirici ve bilinçlendirici çalışmalar yapılmalı.

Düşük akımlı su başlıkları ve musluklar veya musluk havalandırıcıları kullanımı yaygınlaştırılmalı.

Nizip’te tarımda başarı ile uygulanan Damla Sulama Yöntemi diğer bölgelere yayılmalı.

Ortak kullanım alanlarında (sosyal tesis, okul cami v.s) yerlerde sensörlü musluklar tercih edilmeli.

Daha birçok tasarruf yöntemi sayabilir. Ancak, önemli olan su yönetimi için ciddi bir başlangıç yapabilmek.

Şimdi, kentte ‘SU TASARUF KOMİSYONU KURULSUN' desem, abartılı bulan olacaktır. Ama emin olun ki, 3-5 yıl sonra, işi gücü bırakıp su yönetimi ile meşgul olacağız.

Şu bir gerçek ki; Kısa vade hesaplar günü, güçlü öngörüler geleceği kurtarır.

Tedbir şart. Geleceğe hazırlıklı olmak kaçınılmaz gerçektir.

Aksi halde;

Enerjisa, haşılı söyletti, barajlarda ‘yağdır mevlam su’ şarkısını söyletir.

DİP NOT: Belediyelerimiz kar yağışında çok başarılı bir sınav verdi. Başkanından işçisine tüm ekibe kent halkı adına teşekkür ediyorum.

İyi haftalar.

Yorumlar

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları