Aydın Akyürek

Aydın Akyürek

MAKAM VE DURUŞ

Makam kişiyi bırakmadan, o kişinin makamı bırakması erdemdir. Makama asansörle çıkanlar elbette koltuğu bırakamaz. Ama, merdivenle çıkanlar, o makamdan ayrılıp daha yukarılara tırmanırlar. Bu nedenle makamda oturanların, makam körlüğü gelmeden koltuğu bırakması o kentlerdeki yönetim heyecanını artırır. Şu da bir gerçek ki, altı yaş olanlar oturduğu yerden kalkamazlar.

İŞTE YAKIN TARİHTEN ÖRNEK

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa’nın,  geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama, makam ve duruş açısından son derece önemliydi. Koltuk kendisini bırakmadan, koltuğu bırakmayanlara inat, böyle bir duruş sergilemek elbette takdir edilmeli.

GAİMDER Başkanı İbrahim Apa göreve geldiğinde, odaya siyaset bulaştırmadan tüm kesimlerle uzlaşmacı ve çözümcü bir anlayışla diyalog kurdu. Hiçbir olumsuz olayla gündeme gelmedi. Sektörün sorunlarını çözüm önerileriyle gündeme taşıyarak, sorunun değil çözümün parçası olmayı şiar edindi. Bu duruşuyla, İMKON Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildi.

2 dönem görev süresinin ardından aday olmayacağını açıklaması, diğer odalara ve derneklere model olmalı. Bu kent, İbrahim Apa’nın tecrübesinden başka mecralarda faydalanmalı. Çünkü, yönetim kademelerinin makamı amaç edinmeyen isimlere her zaman ihtiyacı vardır.

ÖMER KANTAR’IN ADAYLIĞI

 Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği’in Ocak ayında yapılması planlanan 18.Olağan Genel Kurulu, koronavirüs tedbirleri kapsamında, derneklerin genel kurulları ertelendiği için, koşulların uygun olduğu ilk tarihte yapılacak.

Henüz kongre tarihi belli değil. Ancak, Ömer Kantar çıktı ve ‘BEN BAŞKANLIĞA ADAYIM’ dedi. Şahsen ben şaşırdım. Ömer bey, zamanlama ve yöntem açısından son derece yanlış bir strateji ile yola çıktı. İnsanlar şuan virüs ile mücadele içinde. Kent üzerindeki kabusu henüz atmış değil. Şuan öncelikler farklı, kaygılar farklı. Seçim kimin umurunda!

Ömer bey 3-5 ziyaret yaptı. ‘Adayım’ dedi. Peki, bundan sonra ne yapacak? Sessiz sedasız kongre tarihini bekleyecek.  Mevcut başkan İbrahim Apa, bu süreçte dahi polemiğe müsade etmedi ve ''Bu göreve talip olan her arkadaşım, hizmet bayrağını dalgalandıracak kabiliyettedir'' diyerek bir nevi Ömer Kantar'ın eleştirilmesinin önünü kesit. Makamda duruş, işte böyle olur. Makama aday olacaklar, bu duruşlardan mutlak ilham almalıdır.

BANA GÖRE;

Önce virüs ile mücadele konusunda bir farkındalık oluşturmalı ve kamuoyunun takdirini almalıydı. Bu hamle, kent sorunları karşısındaki duyarlılığını da tescillerdi. Seçim tarihi açıklandığında  mevcut yönetimi ziyaret edip, daha sonra da elinde projeleriyle adaylığını açıklamalıydı.

Ne diyelim. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Ama, ekşiyen yoğurttan şiveydiz  yapılmaz.

ÇELİKTÜRK’Ü ANLAMAK NE MÜMKÜN!

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Çeliktürk’ün ilk adaylığında destek vermiştim. Çünkü, genç ve tecrübeli isimlerin önemli görevlere heyecan katacağını savunmuşumdur hep. Çeliktürk, ilk döneminde yanıltmadı. Güzel işler yaptı.

Ancak, ikinci döneminde ilk dönemi mumla aratan, gaflet dolu hatalar yapmaya başladı. Akkent cami olayında eline aldığı sazı, Pancarlı Mahallesi’nde yaşanan kazada kamuoyu baskısıyla zoraki tıngırdattı. 

Zira, halen ortada rapor filanda yok. ‘’İnşaatın sahibi eski yönetimden arkadaşın diye mi böyle yaptın’’ diye sorduk. Telefonumuzu engelledi. Küstü başkan. Tavşanda dağa küser ya!

Daha sonra, oda üyeleriyle sosyal medyada açıklamalar yaptı. Gazetecilere seslendi; ‘’İlan abone aldığınız belediyelere çuvaldızı batırın’’ dedi. Ama kendisi, bir iğne batırılmasıyla battıkça battıyor. Hata ile yatıp, keşkelerle uyanıyor...

BAKIN SON NE YAPIYOR?

‘’Daha önce belediyeler seçimlerimize müdahale ediyor. Filmler dönüyor’’ diye feryat eden Çeliktürk, GAİMDER’in seçim kulislerinde boy göstermeye başladı. Daha seçim tarihi dahi elli değilken, Ömer Kantar’ın GAİMDER adaylığı için gerçekleştirdiği video konferans toplantısına katılan Çeliktürk, İMO’nun tarafsızlığını da felç etmiştir.

Yarın, başka bir isim çıkar GAİMDER’e aday olursa ve İMO’nun üyelerinden bir kısmı da o adayı desteklemek isterse, ne yapacak Çeliktürk!? Ömer Kantar’ın toplantısına katılmak, ‘İMO olarak Kantar’ı destekliyoruz’’ demektir.

 İMO koltuğundan, GAİMDER koltuğuna müdahale etmeyi hangi dilde açıklamak gerek! İnanın bilmiyorum. Bildiğim tek şey, Çeliktürk kredisini hızla tüketiyor. İMO’ya İzmir marşı ile geldi ama, giderken zurnayı dahi bulamayacak.

VELHASIL;

Makam ve duruş bir sanattır.

 Ne diyor Büyük önder, ‘’Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur.’’

VALİLİK BİNASI YIKILACAK

Valilik binası yıkılarak millet bahçesine dahil edilecek. Bunu neredeyse herkes biliyordu. Büyükşehir meclisinde, başkan Fatma Şahin'in konuyu  tekrar dile getirmesiyle, yeniden ir tartışma başladı.

Yılıksın mı yıkılmasın mı?

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ''valilik binası için dayanıksız raporu var.'' dedikten sonra, dayanıklı olduğuna dair karşı bir raporu masaya koymadan yapılan açıklamalar kuru gürültüden öteye geçmez. İMO Başkanı Gökhan Çeliktürk,  belgesiz bilgisiz sırf konuya dahil olma adına açıklamalar yaptı. 

Halbu ki, bir  oda başkanı önce söz konusu rapora ulaşmalı. Veya savunduğu tezi belgelemeli, sonra düşüncelerini aktarmalı. Soru sorarak muhalefet yapmak, kent gündemini yormaktan öteye bir şey kazandırmaz.

SANAYİDE KATMADEĞERİ YÜKSEK ÜRETİME GEÇMELİYİZ

Gaziantep Valisi Davut Gül sosyal medyadan açıkladı; 17 Milyon metrekare  büyüklüğünde alana kurulacak Şahinbey OSB için ön talep toplanmaya başlandı. Yatırım yapmak isteyenler 22 Ocak tarihine kadar sanayi odası, ticaret odası ve Gaziantep OSB’ye taleplerini iletebilecekler.

Dünya ekonomsinin küçülme yaşadı süreçte, yeni bir sanayi sitesi kurmak, kentimiz adına büyük onur ve gurudur. Gaziantep girişimcilik, yatırım, ticaret ve kısacası ekonomide lokomotif olmakta öncü kent haline gelmeyi başardı. Ama böyle muhteşem bir sanayi kentinin, artık kendi markalarını üretmesinin zamanı geldi de geçiyor. 

Şahinbey OSB ile yeni bir şey daha başarmamız gerekiyor. Oda şüphesiz katmadeğeri yüksek ürün üretebilmek ve kendi markalarımızı dünyaya sunmak. Bu bölgeye yatırım yapacak girişimlerin, daha büyük hayaller kurması gerekiyor. 

Çünkü, büyük projelerin harcı büyük hayallerdir. 

Hepinize iyi haftalar.

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları